Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » İkinci El Taşıt Alırken Alışkanlıklarımız Değişiyor!
İkinci El Taşıt Alırken Alışkanlıklarımız Değişiyor!

İkinci El Taşıt Alırken Alışkanlıklarımız Değişiyor!

İkinci El Taşıt Alırken Alışkanlıklarımız Değişiyor!

İkinci el araba alırken, arabanın kilometresini, kazasını, motor durumunu, yürüyenini veya yakıt tüketimi, muayene durumu gibi birçok kriteri gözden geçirip ince ince araştırdıktan sonra otomobil alırdık. Son 2 yıldır bu taleplerimizin bazılarından vazgeçtik.

Ankara, İzmir, İstanbul, Aydın, Bursa ve Adana’da bulunan açık oto pazarı, oto galerileri ve otomobil bayilerinin 2. el bölümünden alınan araçlarda Türk kullanıcılar artık aracın boyalı olup olmadığını eskisi kadar takıntı yapmıyor. Şöyle ki, aracın komple yeniden boyanmış olması kriterler arasına bile giriyor. Türk tüketiciler, 2. el arabayı alırken artık arabanın boyalı olmasına veya kaportada yapılan küçük ölçekli değişiklikleri (kapı sacı, tampon, çamurluk sacı gibi) gözardı ediyor.

Özellikle 2. elde satılan araçların km’si önemli bir konudur. Fakat bu konuda yeni jenerasyon otomobillerde dijital ortamlarda basit kablo veya bluetooth bağlantı ile araçların km’si değiştirilebilmekte, mekanik olarakta müdehale edilebilmektedir. Durum böyle olunca birçok 2. el kullanıcısı artık otomobilin kilometresini de dert etmiyor.

Fakat vazgeçilen önemli hususlar yerini yine teknolojik kontrol cihazlarına bırakıyor. Özellikle otomobili motor durumu ve performansı hakkında bilgi sahibi olmak için piyasada komputest olarak bilinen “Dyno Test” merkezlerine araç götürülüp, döner platform üzerinde motor durumu, motor gürültüsü ve sarsıntısı gibi aracın durumu hakkında detaylı bilgi veren merkezler kullanılıyor.

Kısaca Türk insanı artık 2. el alırken, aracın şasesinin düzgün ve hasarsız olmasına, motor kalibrasyonunun yani motor veriminin yüksek olmasına bakıyor. Bu kriterleri iyi olan otomobillerde ise, kozmetik olarak derli toplu olması yetiyor.

Artık amcaya, dayıya sorma devri kapanıyor mu dersiniz? Bunu zaman gösterecek.

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site