Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Dikkat : Trakya Gümrük’te yeni uygulama
Dikkat : Trakya Gümrük’te yeni uygulama

Dikkat : Trakya Gümrük’te yeni uygulama

Araç sahipleri dikkat! Yeni dönem başlıyor
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından özel taşıtlar için sınır kapılarında ön beyan uygulaması başladı.
Trakya Ticaret ve Gümrük Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yabancı plakalı özel araçlarıyla Türkiye gümrük kapılarından giriş yapacak yolcuların kayıt işlemlerinin daha hızlı ve kolay yapılabilmesi için ön beyan uygulamasının başladığı belirtildi.

Uygulamanın özellikle yurtdışında yaşayan Türklerin, Türkiye’ye giriş yapmak istediklerinde kolaylık sağlayacağı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Uygulama sayesinde özellikle gurbetçilerimiz Türkiye gümrüğüne gelmeden önce cep telefonu, bilgisayar veya tabletle araç sahibinin pasaportu, ruhsatı vesigorta bilgilerini sisteme girerek kendi kayıt işlemlerini kendileri yapmaları halinde normalde 3-4 dakikada gümrük memurları tarafından yapılan işlemlere gerek kalmayacak. Yaklaşık 15-30 saniyede yapılacak kontrolle gümrük kayıt işlemi tamamlanabilecek. Gümrük tescil işlemi yapan memurlar herhangi bir kayıt yapmayacak, ibraz edilen pasaport, ruhsat ve sigorta poliçesindeki bilgilerle sistemde görülen bilgileri sadece karşılaştırmakla yetinecektir. İşlemlerin aksamadan hızlı yürüyebilmesi için sisteme ön beyan yapan yolcularımızın bilgileri sisteme girerken dikkatli ve doğru girmeleri büyük önem arz etmektedir.”

“İhtiyaca göre peron sayıları artırılacak”

“Ön beyan” yaparak gümrük kapılarına gelecek olanların ön beyan yapmadan gelenleri beklememesi için Kapıkule’de ayrı peronlar açılacağı belirtilen açıklamada, ihtiyaca göre peron sayıları artırılarak ve diğer sınır kapılarında da peronlar açılacağı kaydedildi.

Ön beyan hizmetinin vatandaşlara kolaylık sağlayacağı belirtilen açıklamada, “Özellikle, özel araçlarıyla bölge müdürlüğümüze bağlı kapılarımızdan Türkiye’ye giriş yapmak isteyen yolcularımızın, gümrük kapılarımıza gelmeden önce yapacakları ön beyan sayesinde daha hızlı ve kolay geçiş yapabilmeleri sağlanacağından tüm yolcularımızın bakanlığımızın bu uygulamasını kullanmalarını tavsiye ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, ön beyan sistemine https://uygulama.gtb.gov.tr/tasit1onbeyan adresinden ulaşılabileceğini kaydedildi.

 





Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site