Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Sıfır otomobilde ÖTV ve KDV müjdesi!
Sıfır otomobilde ÖTV ve KDV müjdesi!

Sıfır otomobilde ÖTV ve KDV müjdesi!

Sıfır km otomobil satışlarında uygulanan ÖTV’nin kaldırılması ve KDV’nin 18%’ den 10%’ e düşürülmesi gündemde. Şayet sıfır km otomobillerde ÖTV’nin kaldırılması ve KDV’nin düşürülmesi hayata geçirilecek olursa, sıfır otomobil fiyatlarında ortalama olarak 6.500 TL ile 41.000TL (lüks segment) arasında ciddi indirimler söz konusu olacak. Bakanlar kurulunun gündeminde olan şehit ailelerine halihazırda uygulanan ÖTV muhafiyeti, tüm vatandaşlara uygulanması düşünülmekte.

Sıfır km araçlarda ÖTV muhafiyeti ve KDV indirimi uygulamaya alınacak olursa, bu durumdan ikinci el otomobil piyasası olumsuz etkilenecek. Vergi indirimleri yapıldığında birçok 2. el otomobilin fiyatı, sıfır km otomobilin fiyatı ile aynı seviyeye düşeceği için, 2. el otomobil fiyatlarının düşeceği belirtiliyor. Alım gücü düşük olan orta gelirli vatandaşlar ise merakla bu konunun gündeme getirilmesini bekliyor.  Ayrıca otomotiv sektörünün son yıllarda yaşadığı karanlık günlerin sona ermesi anlamına geliyor!

Daha önce Ticari araçlarda de benzer hamlenin gündeme geldiği IHA’nın haber detayı ise aşağıdaki makalede yer almaktadır.

Peki hangi motor hacminden ne kadar ÖTV ve KDV vergisi alınıyor? Aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

vergi tablosu

Van Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Emin Tuğrul, ticari araçlarda Özellikle Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) kaldırılmasının kendilerini sevindirdiğini belirterek, bu uygulamanın araçlarının yenilenmesinin önünü açacağını söyledi.
Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz hafta içerisinde Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası teşvik paketi kapsamında bulunan ÖTV ile ilgili açıklamalarının kendilerini sevindirdiğini belirtti. Taksi, dolmuş, minibüs, otobüs, kamyon ve kamyonetlerin yenilenmesi durumunda ÖTV’den muaf tutulmalarının önemli olduğunu anlatan Tuğrul, “İlimizde çok sayıda eski araçlar bulunmaktadır. Bunların yenilenmesi yolunda ÖTV’nin alınmayacak olması çok önemli bir gelişmedir. ÖTV’den dolayı aracını yenilemeyen vatandaş hem devlet ekonomisine hem de kendi ekonomisine katkı sunamıyordu. Ama şimdi bu uygulama ile vatandaş aracını yenilebilecek ve daha kaliteli bir hizmet sunacak. Daha iyi hizmet sunulması yolunda eski araçların trafikten çıkmasının da önü açılmış olacak. Taksi, şehir içi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsünün yanı sıra yük taşımada kullanılan araçlar yenilendiği zaman kesinlikle ÖTV alınmayacak. Yeni bir araç aldığınızda bunun ÖTV’sinin alınmadığını hesapladığınızda araç çok uygun bir fiyata gelmiş olacaktır. Üyelerimizin bu konuda kendilerini yenilemesi yolunda getirilen bu uygulamadan son derece memnunuz” dedi.

 

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site