Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Gaziantep’te yol güvenliği robotlara emanet!
Gaziantep’te yol güvenliği robotlara emanet!

Gaziantep’te yol güvenliği robotlara emanet!

Gaziantep’te kazaların önüne geçmek ve iş gücünden tasarruf etmek için güneş enerjisiyle çalışan robot kullanılmaya başlandı.

Gaziantep’in Şehitkamil İlçe Belediyesi, olası kazaların önüne geçmek ve iş gücünden tasarruf etmek için yol çalışmaları yaptığı sahada güneş enerjisiyle çalışan robot yol işaretçiler kullanmaya başladı.

Gaziantep’te ilk defa kullanılmaya başlayan robot işaretçiler üzerlerindeki güneş enerjisi panelleriyle çalışarak kol biçiminde yapılan uzantıdan sürücüleri uyaran kırmızı renkli flama sallıyor. Gün boyu güneş enerjiyle içindeki aküyü şarj eden yol işaretçisi hava karadıktan sonra ise üzerindeki ışıkları yakarak sürücüleri uyarmaya devam ediyor.

ROBOTLAR GÖREV YAPACAK

Şehitkamil Belediyesi Fen İşleri Müdürü Serkan Özatıcı, daha önceleri yol çalışmalarında bir personelin sürekli olarak renkli bayrak sallayarak sürücüleri uyarması gerektiğini, robot işaretçilerle birlikte personelden tasarruf ettiklerini hem de daha güvenli bir alan oluşturduklarını söyledi. İşaretçilerin insan hayatını korumak üzere önemli bir görev üstlendiğini belirten Özatıcı şöyle konuştu:

“Yeni işaretçilerimiz ve işaret levhalarımız insan faktörünü ortadan kaldırarak iş güvenliği konusunda daha faydalı olmak, yaya, araç, güvenliği ve çalışma sahası güvenliği amacıyla kullanılıyor. Ürünler güneş panelleriyle çalışıyor, tamamı reflektif malzemeden yapılmış. İnsan faktörü olmadığı içinde herhangi bir hata ve sıkıntı söz konusu değil. Personel veriyorsunuz, yarım saat sonra yada 1 saat sonra yoruluyor, dinlenme ihtiyacı hissediyorlar biz küçük robotlarla bu işi otomatik hale getirebildik. Çalışma sahalarında sürekli tuttuğumuz bu robotlarla kaza riskini en alt seviyeye çekmeyi amaçlıyoruz. Şu anda insan faktöründen daha fazla iş yapıyor çünkü insanın olduğu her yerde hata var. Robot siz ne iş görev verirseniz onu yapıyor. Kendini çalıştırabilecek kadar enerji üretiyor, gün içinde aldığı enerjiyi ertesi güne kadar kullanabiliyor.”

Robot yol işaretçilerini ilk defa gördüklerini söyleyen sürücüler ise, işaretçilerin güvenlik açısından daha verimli olduğunu ekledi.

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site