Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » VW Golf’ün üretimi durabilir!
VW Golf’ün üretimi durabilir!

VW Golf’ün üretimi durabilir!

VW ile iki önemli tedarikçisi arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle Golf modelinin üretiminin bir süre durdurulacağı belirtiliyor.

Volkswagen’in iddiasına göre, ES Automobilguss vites kutusunda kullanılan dökme demirin, CarTrim ise koltuk kılıflarının tedariğini durdurdu. Her iki şirketin sahibi de Prevent DEV isimli bir firma.

10 bin kişilik iş kaybı

Wolfsburg fabrikasındaki Golf üretimi, önümüzdeki hafta 5 gün kadar durdurulacak, bu da 10,000 kişilik iş gücünün kesilmesi anlamına geliyor. Fabrikada aynı zamanda Tiguan SUV ve Touran modelleri üretiliyor.

Tedariğin durması aynı zamanda vites kutusu üreten Kassel fabrikasını ve Passat ve Golf üretimi yapan Zwickau fabrikasını da etkiliyor. Ayrıca Passat üretimi yapan Emden tesisleri de 24 Ağustos’a kadar kapalı.

45 milyon dolara patlayabilir

Analist Christian Ludwig’e göre Volkswagen’in bir haftada yaklaşık 45 milyon $ zarara uğrayabilir. Prevent DEV’in demecine göre ES Automobilguss ve CarTrim, VW ile olan anlaşmazlığın Alman markanın birkaç kontratı iptal etmesinden doğduğunu söylüyor. Demeçte “Volkswagen herhangi bir telafi önermediği için, CarTrim ve ES Automobilguss tedariği durdurmak zorunda kaldı.” ifadesi kullanılıyor.

Alman basını ne dedi?

Alman basınında çıkan haberler ise tartışmanın ortaklık üzerine yaşanan bir anlaşmazlıkla ve Volkswagen’in fiyatlarda indirim istemesiyle alakalı olduğu yönünde. Otomobil üreticisi, Dieselgate skandalının artan masrafları nedeniyle azalan kâr marjını arttırmak için maliyeti 1 milyar € civarında azaltmaya çalışıyor.

Volkswagen’in, parçaları ES Automobilguss ve CarTrim fabrikalarından icra etmek dâhil, bu noktada izleyebileceği hukuki yolları araştırdığı iddia ediliyor.

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site