Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » 2. El Otomobilde bayram sonrası indirim bekleniyor!
2. El Otomobilde bayram sonrası indirim bekleniyor!

2. El Otomobilde bayram sonrası indirim bekleniyor!

İkinci el otomobilde geçtiğimiz yıl 2015 yılından bu güne fiyatlar yaklaşık olarak 7.000 TL ile 10.000 TL civarında artış gösterdi. Bunun çeşitli nedenlere bağlandığı söylense de yüksek fiyat artışları ikinci el otomobil alıcılarının yüzünü güldürmediği aşikar. İkinci el otomobil piyasasında önceki yıllarda yapılan istatistiklere göre araç fiyatları her yıl ortalama olarak 1.500 TL ile 2.500 TL aralığında artış göstermekteydi. Peki bu yıl neden böyle oldu?

2. El otomobil satıcıları bunun sebeplerini çeşitli konularla izah etmeye çalışsa da fiyatların aşırı artması 2. el otomobil piyasasını ciddi oranda etkiledi. Örneğin aracının fiyatını yükselten ikinci el otomobil satıcıları, akaryakıt zammını, trafik sigortası zammını ve MTV zamlarını bahane etseler de, çoğunluk dövizde meydana gelen artışın kendilerini de memnun etmesi yönünde dile getiriyor. Bu durumda 2. el otomobil almak isteyenler ya vazgeçiyor, ya da sıfır km otomobillere yöneliyor. Durum böyle olunca 2. el piyasası oldukça durgun seyrediyor.

Bu konuda en çok mağduriyet yaşayanlar ise otomobil galerici esnafı oluyor. Oto galerisi esnafları ise yüksek fiyatlı otomobil satışlarının kendilerine fayda değil zarar verdiği yönünde konuya şöyle açıklık getiriyor; bireysel satış yapan kişilerce ve bir kısım galerici esnafının da bu rüzgara kapılması fiyatların yükselmesine neden olduğunu ve yükselen fiyatlar karşısında satış yapmakta zorlandıklarını, mecburen kendilerinin de fiyatları yükseltmek zorunda olduklarını dile getirirken, bu durumun kış mevsiminin yaklaşması ve kurban bayramı sonrasında da okulların da açılacağı durumu göz önüne alınacak olursa, 2. el otomobil fiyatlarının düşmesi bekleniyor tahmininde bulunuluyor.

Tok satıcı diye tabir edilen ve fahiş fiyatlara yükselen otomobil fiyatlarında galerici esnafının öngörüsü 2. el otomobillerde Eylül ayı sonlarına doğru fiyatların 4.000 TL ile 6.000 TL arasında düşebileceği öngörülüyor. Bu anlamda 2. el araç sahibi olmak isteyenlerin acele etmemesini ve Kurban Bayramı’nın geçmesini beklemeleri tavsiye ediliyor.

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site