Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Ankara’ya yeni şehirler arası otobüs terminali yapılıyor!
Ankara’ya yeni şehirler arası otobüs terminali yapılıyor!

Ankara’ya yeni şehirler arası otobüs terminali yapılıyor!

Ankara Büyükşehir Belediye’si tarafından ihale edilen yeni otobüs terminali; NATO Yolu ve Çevre Yolu’nun kesişim noktasında eski Mamak Çöplüğü yanında yer alan yüz bin metrekarelik alana inşa edilecek.

Yeni Otobüs Terminali’nin ismi henüz belirlenmedi fakat mevcut otobüs terminalinin ismi AŞTİ ve inşa edilecek terminalin isminden de YENİ AŞTİ olarak bahsedilmekte. Yeni Aşti ile birlikte Eskişehir yolu, Konya yolu, Anadolu bulvarı, İstanbul çevre yolu ile kesişen ve Sincan-Ayaş yolu kesişiminde yapılacak olan toplamda beş cepli terminal olacağı bildirildi.

Yeni Aşti’nin inşaatı 2 yıl içerisinde bitmesi planlandı. Bunun için açılan ihalede inşaat şirketleri konsorsiyumu Yeni Aşti’nin inşaatını en geç 24 ayda tamamlaması yapılan planlamada yer aldı. Şu anda projelerin ve zemin etüdünün tamamlanması için çalışmalara hız verildiği, en kısa sürede ise hafriyat işlerine başlanacağı kamuoyuna Ankara Büyükşehir Belediye’si tarafından duyuruldu.

Yeni Aşti’de neler olacak?

Yeni Aşti’de klimalı yolcu bekleme salonları, turizm firmaları için ofisler, restaurantlar ve cafeler, banka şubeleri ve banka ATM’leri, alışveriş amaçlı mağazalar, bavul emanet ofisleri, kayıp eşya ofisi, ibadethane, duşlar ve tuvaletler yer alacak. Ayrıca turizm firmalarına ait otobüsler için Yeni Aşti yerleşkesinde otobüs tamir ve bakımı için tamirhaneler, otobüs dinlendirme park alanı, lastik tamirhaneleri ve akaryakıt istasyonu da yer alacak. Bu yerleşke içerisinde yiyecek-içecek’ten bayan kuaförüne kadar birçok hizmetin yer alması öngörülüyor. Şehir dışından gelen misafirlerin veya aktarmalı seyahat eden yolcuların ihtiyaçlarını terminal dışına çıkmadan rahatlıkla halledebilecekleri bir yapı olacak. Ayrıca bu yerleşkede turistler için Ankara tanıtım büroları da yapılması planlanıyor.

yeni-asti-1

Mevcut Aşti yıkılacak mı?

Şu anda hizmet veren AŞTİ (Mevlana Bulvarı) yıkılacak mı sorularını gündeme getirdi. Ankara Büyükşehir Belediye’si başkanının verdiği bilgiye göre mevcut AŞTİ yıkılmayacak ve alışveriş merkezi olarak dönüşümü sağlanacak. Ankara Ulus’ta hizmet veren esnafın, Yeni Aşti’nin tamamlanmasıyla birlikte, Mevcut eski Aşti’nin Ulus esnafına tahsis edilerek, AVM’ye dönüştürüleceği bildirildi. Böylece Ulus’un esnaflardan kalan eski yerleri ise, Ankara’nın tarihi dokusuna uygun olarak yeniden restore edilip, Ankara halkına ve turizme kazandırılması planlanıyor.

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site