Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Sıfır araba alacaklara müjde! Fiyatlar %25 düştü!
Sıfır araba alacaklara müjde! Fiyatlar %25 düştü!

Sıfır araba alacaklara müjde! Fiyatlar %25 düştü!

Otomobil alacaklara müjde! Yüzde 25 ucuzladı
Bakanlar Kurulu kararıyla hibrit yani melez araçlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirildi. Böylece hibrit otomobiller yüzde 25 ucuzladı.

Türkiye’de çevreci otomobiller konusunda önemli bir adım atıldı. Bakanlar Kurulu kararıyla hibrit yani melez araçlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirildi.

Resmi gazete’de yayımlanan karara göre, elektrik motoru 50 KW’ı geçip motor silindir hacmi 1.800 cm3’ü geçmeyen otomobiller için yüzde 90 olan ÖTV oranı yüzde 45’e, motor gücü 100 KW’ı geçip motor silindir hacmi 2.500 cm3’ü geçmeyen otomobiller için yüzde 145 olan ÖTV oranı yüzde 90’a düşürüldü.Sabah’tan Ufuk Sandık’ın haberine göre, ÖTV indirimiyle Türkiye’de satılan 1.800 cm3’ü geçmeyen bir hibrit otomobilin fiyatı yüzde 25 düştü. Hükümet bu kararıyla hem yerli yatırımı hem de çevreci araçları desteklemiş oldu.

Hibrit araçlara vergi indiriminin çıkmasında Toyota’nın 350 milyon euroluk yatırımı da etkili oldu. ÖTV teşviki, Toyota’nın Adapazarı fabrikasında üreteceği SUV modeli C-HR’yi de etkileyecek. ÖTV’nin inmesiyle C-HR’nin fiyatında önemli oranda iyileşme olacak.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Avrupa’nın dizel ile ilgili çekincelerinin olduğu bir dönemde hibrit araçlar için yapılan düzenlemenin çok doğru bir karar olduğunu söyledi. Bozkurt, “Yapılan düzenlemeyle hibrit araçlar, Türkiye’de en çok tercih edilen 1.6 ve altındaki motorlu araçlarla aynı vergi oranına gelecek ve daha erişilebilir fiyat seviyesinde satılacak.”

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site