Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Yeni Fiat 124 Türkiye’de
Yeni Fiat 124 Türkiye’de

Yeni Fiat 124 Türkiye’de

FİAT Düzce Bayisi Simge Otomotivin açılış töreninde markanın efsane otomobili Murat 124’ün yeni kasası 124 Spider Türkiye’de ilk defa tanıtıldı.

Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Türkiye’ye yaptıkları yatırımlara hızla devam ettiklerini belirterek, “Geçen yıl Koç topluluğu olarak kombine ciromuz 144 milyar liraya ulaştı. Bu ciro ülkemizin gayrisafi milli hasılasının yüzde 7’sine karşılık gelirken kombine ihracatımız ise Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 9’una teşkil ediyor.” dedi. Çimen, FİAT Düzce Bayisi Simge Otomotiv’in Üçköprü mevkisindeki yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada,Koç topluluğu olarak geçen yıl kombine cirolarının 144 milyar liraya ulaştığını aktaran Çimen, “Bu ciro ülkemizin gayrisafi milli hasılasının yüzde 7’sine karşılık gelirken kombine ihracatımız ise Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 9’una teşkil ediyor. Devletimizin tahsil ettiği toplam vergi gelirlerinin yüzde 8’ini Koç topluluğu olarak gerçekleştiriyoruz.”

“Halka açık şirketlerimiz eylül ayı sonu itibarıyla Borsa İstanbul’un toplam piyasa değerinin yüzde 19’unu oluşturuyorlar. Bağımsız kuruluşlarla yapılan araştırmalara göre, Koç Holding olarak Türkiye’nin en beğenilen en itibar edilen kurumuyuz.” diye konuştu. Koç Holding’in, Türkiye’de ilk otomotiv sanayi hamlelerini gerçekleştiren topluluk olduğunu aktaran Çimen, şu değerlendirmede bulundu:

“Topluluğumuzun çatısı altında Tofaş, Ford Otosan, Türk Traktör, Otokoç, Avis ve Budget gibi kuvvetli sanayi aynı zamanda da ticaret şirketlerimizden oluşan çok geniş bir portföyümüz var. Türkiye’de geçen yıl araç üretiminin yüzde 46’sını şirketlerimiz yaptı. Yaklaşık 660 bin tane üretim yaptık.”

“Dünya ölçeğinde de oldukça önemli bir sayı. Ürettiğimiz 660 bin aracın 440 binini dünyanın dört bir yanına ihraç ettik. Yurt içinde yüzde 25 pazar payına sahibiz. 11 markaya üretim yapıyoruz. 10 marka için yurt içinde satış ve satış sonrasında hizmet veriyoruz.”

“Geçen yıl grup şirketlerimiz sadece otomotiv grubunda 35 milyar dolar ciro yaptı. 25 bin kişiye de istihdam sağladık. Otomotiv şirketlerimizin piyasa değeri toplamda 10 milyar doları buldu. Otomotiv işimizin içerisinde TOFAŞ çok önemli bir yer tutuyor. Son dönemde tarihinin en büyük yatırımlarını gerçekleştirdi.”

“Ticari araç piyasasında yepyeni bir segment yaratan ve Türk otomotiv sektörünün üretim merkezi olmasına öncülük eden Doblo modeli yenilendi. Amerika’ya ihracatına 2014 yılında başlandı. Doblo’yu yine TOFAŞ’ın ürettiği Egea modeli aracımız izliyor. Bu iki aracımızın dışında Türkiye’den Amerika’ya ihraç edilen başka aracımız yok. 5 yıllık dönemde otomotiv işimizin toplamına baktığımız zaman, 5,7 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Bu ürünleri üretmek, dizayn etmek ve geliştirme yetmiyor bunları tüketiciyle buluşturacak çok güçlü bir bayi ağına sahip olmak zorundasınız.”

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site