Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Forumotomobil Muhabiri İstanbul Autoshow 2017 izlenimleri
Forumotomobil Muhabiri İstanbul Autoshow 2017 izlenimleri

Forumotomobil Muhabiri İstanbul Autoshow 2017 izlenimleri

Konya Sefer Otomotiv A.Ş. ve Forumotomobil katkıları ile ziyaret ettiğimiz İstanbul AutoShow 2017 Otomobil fuarına ilişkin objektif değerlendirmeleri okuyacağınız haberin sahibi Forumotomobil Muhabiri sayın Sinan AKDENİZ’e ve Konya Sefer Otomotiv A.Ş.’ye teşekkürlerimizi sunarız.

İki yılda bir düzenlenen Türkiye’nin en önemli otomotiv etkinliği İstanbul Autoshow 2017 deydik. Bu sene vergilendirme sisteminin değişmesi ve çeşitli sebeplerden bazı otomotiv devlerinin yer almamayı tercih etmesi biraz sönük bir fuar geçmesine neden olmuş gözlemlediğimiz kadarıyla. Tüyap fuar ve kongre merkezinde daha önce fuarlara katılanlar bileceklerdir ki tüm katlar dolu olur ancak bu fuarda durum böyle değildi. Otomotiv firmalarının yanı sıra Türkiye’de faaliyet gösteren yan sanayi, bilişim, aksesuar, çeşitli teknolojik çözümler sunan firmalara da yer verilmiş. Klasik araçlara da yer verilen fuarda, klasiklerin fazlasıyla ilgi çektiğini söylemek mümkün. Ne dersiniz gelişen sanayi ve teknolojimizde belki de araçlarımız o ruhlarını kaybetti ki klasiklere bu kadar ilgi yüksek. Bunlar dışında modifiyeli araçlara da yer verilmesi modifiyeli araç tutkunlarını memnun edecek bir başka konu. Çeşitli oyun simülatörlerinin de yer aldığı fuarda her yaştan insanların keyifli vakit geçirmesi düşünülmüş durumda. Kapılarını 30 Nisanda ziyaretçilerine kapatacak fuarı gezmediyseniz mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Gelelim otomotiv firmalarına;

Fiat
Fiat markası Egea, Panda, 500 Riva, 500C, 500L, 500X gibi modellerinin yanı sıra iki yeni modeli olan 124 spider ve fullback modelini de sergilemekte. Marka Egea modelinin birçok kasa tipini sergilemesiyle pazarda müşterilerine alternatif sunabildiğini gösterirken hedef kitlesini geniş tutarak yüksek satışlar hedeflediğini göstermekte. Egea modelinde selefi Linea’dan fazlasıyla ders çıkarıldığını gösterir noktalar görmek mümkün. Dünyayı gezen Egea modeli de sergilenmekteydi. Kırkbin kilometrelere ulaşan bu aracın iç kondisyonunda bir sıkıntı gözlemlemediğimizi belirtelim. 500 modelinin de birçok versiyonunu sergileyen marka bu modellerinde dış hatlarını korurken otomobillerin içerisinde çeşitli yeni teknolojiler sunmakta. Bunların en belirgininin ise dijital gösterge paneli olduğu söylenebilir. Kendine has tarzıyla 500 serilerinin kullanıcı profilinin dikkat çekmeyi seven ve farklı olmak isteyen kişiler olduğunu söylesek yanlış yapmış olmayız.
Gelelim 124 spider modeline; aynı genleri paylaştığı Japon kardeşi Mazda mx5 kadar iddialı tasarım detaylarına sahip spider sportif, tarz sahibi ve günlük kullanıma uygun bir roadster. Uygun bütçelere Premium hissiyatı yaşatmak için yola çıkan bu araç fiyatları itibariyle bu hedeften biraz uzak görünüyor. 1,4 litre turbo beslemeli benzinli motoru 140 BG güç ve 240 NM tork üretmekte. Küçük bedenli bu yarı İtalyan yarı Japon roadster’i yürütmekte başarılı olacağını söyleyebiliriz.
Fullback modeline küçük kayalar, kum ve çeşitli öğelerle ayrı bir konseptte stand oluşturulmasıyla birlikte arazi kabiliyetinin vurgulanmak istendiği apaçık ortada. Heybetli görüntüsü ve japon kardeşi Mitsubishi L200 e benzer tasarımıyla bu pick-up’ın pazarda iddialı bir araç olacağı kesin. İçerisinde size kaliteli bir mekan sunan araç kullanıcısını tatmin edecek cinsten. Biri 150 biri 180 BG olmak üzere iki tane 2,4 litre motor seçeneği sunmakta. 180 BG olan modelde sadece 4×4 seçeneği sunulurken 150 BG’lik olan versiyonda hem 4×2 hem 4×4 seçeneğinin sunulduğunu belirtmekte fayda var.

Alfa Romeo
Marka iki yeni modeli olan Stelvio ve Giulia ile beraber 4C ve Giulietta modellerini de sergilemekte. Ülkemizde kendine has bir seven kitlesi olan marka iddialı iki yeni modeliyle göz doldurmakta.
Alfa Romeo’nun ilk SUV modeli olan Stelvio sportif, zarif ve seçkin tasarımıyla göze çarpıyor. Yılın son çeyreğinde satışa çıkacak olan model orta sınıf Premium SUV segmentine farklı bir soluk katma konusunda fazlasıyla iddialı. Markaya göre performans aracının yol hakimiyetini SUV ile sentezleyen bu model markanın yeni tasarım yaklaşımını temsil etmekte. Stelvio, üstün yol kabiliyeti ve heyecan verici tasarımını iki farklı motor seçeneğiyle birleştiriyor. Biri 2,0 litre 280 BG benzin diğeri 2,2 litre 210 BG dizel motor seçeneği mevcut. İki motor seçeneği de 8 ileri otomatik şanzıman ve Q4 dört tekerlekten çekişe sahip.
Gelelim performanslı sedan Giulia’ya. İki seçeneği bulunan bu modelin ilki Veloce versiyonu, ikincisi ise amiral gemisi olan Quadrifoglio versiyonu. Markanın benzersiz ve markayı tanımlayan “Duyguların Mekaniği” sloganını yansıtan kendine özgü İtalyan tasarımı ve üstün teknolojileri ile öne çıkan Giulia mükemmel 50/50 ağırlık oranı ile öne çıkıyor.
Veloce versiyonu 2,0 litre turbo beslemeli benzinli motora sahip. Bu motor 280 BG güç 400 NM tork üretirken 5,2 sn 0-100 km/s hızlanma verisine sahip. 8 ileri otomatik şanzıman ve Q4 dört tekerlekten çekiş sistemine sahip.
Quadrifoglio versiyonu ise 2,9 litre çift turbo beslemeli benzinli motora sahip. 510 BG güç ve 600 NM tork üreten bu motor aracı 3,9 sn gibi bir sürede 0’dan 100 km/s hıza çıkarmakta. Ferrari’den türetilen bu motora 8 ileri otomatik vites eşlik ediyor ve tüm güçle beraber tüm torku arka tekerleklere aktarıyor.
Hırçın ve kaslı dış tasarımlarına sade ve sportif iç tasarım eşlik ediyor. Fazlasıyla özel hissettiren iç mekan sportif ve performanslı yapıyı vurguluyor.
Fiyatlarından dolayı az tercih edileceğini düşünsek te Alfa Romeo sahiplerinin kendilerini özel hissetmeyi sevdikleri ve araçlarını her yerde görmek istemedikleri bilinen bir gerçek.

Jeep
Marka yeni Compass modelinin Türkiye’deki ilk tanıtımını bu fuarla beraber gerçekleştirdi. Önceki versiyonuyla benzerlikler taşıyan ön tasarım arkasına geldiğimizde tamamen farklılaşıyor. Yeni tasarımıyla daha şık ve sportif bir görünüme bürünen modelin tasarımı arazi kabiliyeti hakkında da ipuçları vermekte. Aynı zamanda yeni Compass gelişmiş iki farklı 4×4 çekiş sistemi sayesinde ciddi bir arazi performansı vaat ediyor. Akıllı 4×4 sistemlerinin ikisi de motor torkunun tamamını tek bir tekerleğe iletebiliyor. Compass’ın yılın son çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor. Özgün tasarımıyla dikkat çeken model 1,4 litre benzin 1,6 ve 2,0 litre dizel motorlarıyla sunulacak. Compass modelinin yanı sıra Rubicon, Renegade ve Grand Cherokee modelleri de stantta yer almakta.
Opel
İnsignia Sport Tourer, İnsignia Grand Sport ve Crossland X olmak üzere üç yeni modelin Türkiye tanıtımını bu fuarla beraber yapan marka ayrıca, Mokka X, Astra, Corsa, Adam, Cascada modelleriyle beraber GT konsept aracına da yer vermekte. Opel Motorsports un Astra, Adam, Corsa ve Vectra Ralli arabalarını da görmek mümkün. Markanın yeni tasarım anlayışıyla beraber İnsignia modellerini fazlasıyla başarılı buluğumuzu söylemeliyim. Güçlü ve prestijli tasarıma sportiflik te eşlik ediyor. Modellerin iç kaliteleri oldukça başarılı. Grand Sport versiyonunun Haziran ayında satışa çıkması beklenirken, Sport Tourer modelinin Ağustosta satışa sunulması bekleniyor. 2,0 litre 210 BG ve 1,6 litre 136 BG dizel, 1,5 litre 165 BG benzinli motorlara 8 ileri otomatik şanzıman ve akıllı dört çeker seçeneği eşlik edecek. Sunulan birçok yeni teknoloji modellerdeki kalite algısını yükseltmekte.
Markanın iddialı yepyeni B crossover modeli Crossland X’de segmentte yer edinmeye çalışacak ve Temmuz ayında satışa sunulması beklenmekte.

Ford
Yeni Fiesta, Focus RS, Focus ST, Focus ST-Line, Mondeo, Mustang, Kuga, Edge, Ranger, C-Max, S-Max, Tourneo ve GT Race LeMans modellerine yer veren marka fazlasıyla iddialı. Birçok modelinde yeni tasarımlar öne çıkıyor. Selefine göre kaslanan ve daha sportif bir yapıya bürünen Kuga oldukça başarılı. Başarılı dış tasarımını Ford markasının alışılmış iç tasarım detaylarıyla birleştiren modele diğer çoğu modelde olduğu gibi sync 3 entegre edilmiş. İç detaylar kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik. Ford efsanesi Mustang, Focus RS ve Focus ST’nin de göz doldurduğu fuarda RS modeline 2,3 litre EcoBoost 350 BG ve 440 NM tork üreten motor eşlik ediyor. Modelin içerisine oturduğunuz an sizi saran koltuklar spor otomobil deneyimini artırıyor. Yer verilen sportif detaylar ise spor araba algısını hayli yükseltmekte. Ülkemizde hayli sevilen Fiesta modelinin de yeni versiyonunun dış tasarımını görmek mümkün.
Renault
Renault standında ise Kaleos ve Captur modellerinin yeni versiyonları ile birlikte Kadjar, Talisman, Megane, Clio, Espace modellerine de yer verilmiş. Ayrıca tamamen elektrikle çalışan Zoe ve Twizy modelleri de fuarda yer almakta. F1 Show Car da yine Renault standında ziyaretçilerini beklemekte. Renault yeni tasarım diliyle artık eskimeye başlamış tasarım algısını büyük ölçüde değiştirmiş gibi duruyor. Markanın gelecekteki tasarımlarına da ilham kaynağı olacak elektrikli konsept aracı Trezor’da sergilenmekte. Bu aracı yakın gelecekte yollarda görmemiz olası değil ancak üzerinde yer alan bazı tasarım detaylarını gelecek Renault modellerinde görebiliriz. Model bazında düşünüldüğünde Renault kalite algısını da artırmış görünüyor. Araçların iç mekanında bir çok yeni teknolojiye yer verilmesiyle beraber kullanılan multimedia sisteminin biraz karmaşık olduğunu söylemeliyiz. Artan iç mekan kalitesi ve yeni tasarım anlayışıyla pazarda ilgi göreceği aşikar ancak modellerde tekdüzelik hakim. Tekdüzeliğin en önemli kanıtı insanın o an hangi aracın içerisinde olduğunu karıştırması. Yani araçlar birbirine fazlasıyla benzer. Yeni tasarım anlayışı başarılı olsa da modeller arasında özgün bir takım değişiklikler hiç te fena olmazdı. Sonuç olarak yeni modelleriyle beraber pazarda yine iddialı satış hedeflerini yakalayacağı yadsınamaz.

Dacia
Türkiye’de bir hayli yer edinmiş ve sevilen ürünler sunan marka Duster, Sandero, Logan MCV, Dokker ve Lodgy modellerini sergilemekte. Markanın SUV modeli Duster selefine benzer tasarıma sahip ancak yeni EDC şanzımanıyla dikkat çekiyor. EDC şanzıman için dizel seçeneği de mevcut. Ufak tefek değişiklikler dışında büyük oranda selefiyle aynı olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Multimedia ekranı mevcut ancak beklentileri karşılayacak düzeyde olduğu tartışılır. Dacia modellerinde özellikle bir otomatik akımı olduğu aşikâr. Sandero Stepway modelinin de Easy-R adında yarı otomatik bir şanzımanlı versiyonu mevcut. Ülkemizdeki vergilendirme ve fiyat politikalarıyla beraber fiyatlarının hatırı sayılır bir noktaya gelmesine rağmen genlerini taşıdığı Renault markasının eski versiyonlarındaki kaliteye bile yaklaşamayan bir iç kalite mevcut. Eski fiyatlarıyla ne kadar ekmek o kadar köfte diyip müşterilerini memnun ederken şimdi beklentilerin altında kalabilir. Ancak bu otomatik akımını başarılı bulduğumuzu söylemeliyiz.
Toyota
Rav4 hibrit, Auris hibrit, Prius hibrit, Yaris hibrit ve CH-R hibrit modellerine yer veren firma fuarda en geniş hibrit otomobil yelpazesine sahip marka olarak öne çıkıyor. 2017 yılını Türkiye’de hibrit yılı olarak ilan eden markanın Türkiye’de üretilen CH-R modeli göz doldurmakta. Araçları nispeten yeni ve özgün dış tasarım detaylarına sahipken içeride benzer iç tasarım sizleri karşılamakta. Ancak markanın hibrit araçlara verdiği önemi taktirle karşılamaktayız.

Hyundai
Türkiye’de 20. Üretim yılını kutlayan marka Fuarda i10, i20, i20 WRC, Elantra Sport, i30, Ioniq ve Tucson modellerini sergilemekte. Ayrıca çeşitli robot gösterileriyle ziyaretçilerin ilgisini çekmekte. Yepyeni model hibrit Ioniq modeliyle beraber yeni nesil i30 standın parlayan yıldızları. Yenilikçi ve şık dış tasarımına kaliteli ve sade iç tasarımı eşlik ediyor. Önceki versiyonlarında özgünlükten uzak olan tasarım artık daha özgün çizgilere sahip. 1,4 litre MPI ve 1,4 litre T-GDI benzinli motor seçenekleri ve 1,6 litre dizel motor seçeneği de mevcut. Performans vaat eden ve yakıt tüketimini düşürebilen 7 ileri DCT çift kavramalı otomatik şanzımanın yanı sıra 6 ileri manuel şanzıman da sunulmakta.
Ioniq modeli ise hibrit segmentine yeni bir yüz ve farklı bir soluk getirmekte. Bunlar dışındaki modellerde tasarım çizgileri ve teknolojiler büyük oranda korunurken çeşitli teknolojik dokunuşlar yapılmış. Bunların en belirgini Tucson modeline gelen elektrikli bagaj kapağı seçeneği.

Honda
Türkiye pazarında çok sevilen Civic modelinin sedan, hb, RS ve Type-R olmak üzere dört versiyonunun yanı sıra Jazz, CR-V, HR-V modelleri ve NSX efsanesinin yeni versiyonu sergilenmekte. Baştan aşağı yenilenen tasarımlarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Fuarda fazlasıyla ilgi gören süper spor segment NSX modeli önümüzdeki aylarda avrupayla eş zamanlı olarak Türkiye’de de yollarda olacak. Standın en ilgi çeken otomobili Type-R’ın ise yılın son çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor. Yeni tasarım dilini taşıyan Type-R’ın fazlasıyla hırçın ve sportif dış tasarımını sportif iç tasarımı tamamlıyor. Aktif devir yakalama özelliğine sahip 6 ileri manuel şanzımana 2,0 litre 315 BG güç ve 400 NM tork üreten turbo beslemeli benzinli motor eşlik ediyor.
Mercedes
Alman devi A serisi, C serisi, CLA, E serisi, SLC, GLA, GLC, GLS, G-Serisi yanı sıra konsept aracı Maybach 6 Vision modelini de sergilemekte. Geniş ürün yelpazesiyle birçok segmentte araç sergileyen marka fazlasıyla ilgi çekmekte. Çevre dostu hibritlerden, geniş hacimli SUV’lara, klasik sedanlardan hızlı coupe’lere bir çok aracı incelemek mümkün.

Peugeot
İddialı modelleriyle fuarda yer alan markanın ticari sınıfa yeni ve özgün bir soluk getiren Traveller ve sınıf atlayarak SUV’a dönüşen 5008 modelleri göz dolduruyor. 508, 301, 2008, 3008 ve Partner Tepee modelleri de sergilenmekte. Ayrıca 208 GTI by Peugeot Sport ve 308 GTI by Peugeot Sport modellerine de yer verilmiş. Sınıf atlayarak 7 koltuklu bir SUV’a dönüşen 5008 şık ve sportif tasarımının içerisinde geniş iç hacim ve birçok saklama gözü bulunduruyor. Peugeot i-Cockpit’in yeni versiyonuna yer verilen modelde 8 inçlik dokunmatik ekran ve 12,3 inç gösterge paneli bulunmakta. Dizel Blue HDİ ve benzinli PureTech motor seçeneklerine sahip olan modelin dönüştüğü segmentte iddialı olacağı kesin.
Gelelim Peugeot standında en beğendiğim araca. Ticari araçlar hep tekdüzedir. Bu tekdüzeliği fazlasıyla kıran model Traveller. Sınıfında kesinlikle iddialı. Markanın yeni tasarım anlayışı bu modele de yansımış. Bir çok teknoloji de entegre edilen bu model 9 koltuğa kadar farklı oturma kombinasyonlarına sahip. 180 BG ve 400 NM tork üreten bir dizel motorla donatılmakta.
508 selefiyle aynı ancak bazı küçük dokunuşlarla kullanıcı memnuniyetini artırmaya yönelik adımlar atılmış. 301 modeline ise markayla özdeş yeni ön, arka farlar ve ön gündüz farları entegre edilmiş. Geniş bagaj ve nispeten geniş iç hacim sunan modele bir de dokunmatik ekran entegre edilse de içerisindeki kalite algısı vasatın biraz üzerinde.
Lexus
Lüks otomobil üreticisi RCF, GSF, RCF GT3, CT200 Hibrit, GS 300 Hibrit, IS 200t, Rx 450 Hibrit, Nx 300 Hibrit ve Rx 200t modellerini sergilemekte. Ayrıca Skyjet uzay aracı da fuarda ziyaretçilerle buluşmakta.

Arıca Nissan, Mitsubishi, SsangYong, Smart gibi markaların da standı yer almakta.

Sinan AKDENİZ / Makine Mühendisi / Forumotomobil Muhabiri

Sinan_Akdeniz_Makine_Mühendisi_Forumotomobil_Muhabiri

 

İstanbul Autoshow 2017 Fotoğraf Galerisi / Fotoğraflar Sinan Akdeniz

istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_01 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_02 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_03 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_04 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_05 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_06 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_07 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_08 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_09 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_10 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_11 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_12 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_13 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_14

istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_15 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_16 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_17 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_18 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_19 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_20 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_21 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_22 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_23 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_24 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_25 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_26 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_27 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_28 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_29 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_30 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_31 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_32 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_33 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_34 istanbul_autoshow_2017_Forumotomobil_Sinan_Akdeniz_35

 

sefer_otomotiv

Sefer Otomotiv A.Ş. Katkılarıyla

Musalla Bağları Mahallesi Belh Caddesi
No:14 42060 Selçuklu / Konya
+90 (332) 235 30 55
Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site