Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Yerli Otomobil : GÜNSEL
Yerli Otomobil : GÜNSEL

Yerli Otomobil : GÜNSEL

Türkiye yerli otomobilini henüz üretemedi. Fakat yavru vatan KKTC’de temelleri atılan yerli otomobil GÜNSEL, seri üretime geçmek için gün sayıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda yerli otomobil üretimi için işadamlarına “Bir babayiğit arama” çağrısı, yeniden yerli otomobil konusunu gündeme getirirken, ne yazık ki henüz aranan üretime başlanamadı. İşte bu konuda sürpriz bir gelişme ise KKTC’de yaşanmıştı. Yavru vatan KKTC, Anavatan Türkiye’nin yıllardır Türk malı otomobil imalatı hayalini kurduğu fakat hayata geçiremediği yerli otomobili Günsel’i kamuoyuyla paylaşmıştı.

Temeli geçtiğimiz yılsonunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sessiz sedasız bir şekilde atılan fabrikanın duvarları hızla yükseliyor.

KKTC’nin İlk Yerli Otomobili

yerli otomobil günsel 2

yerli otomobil günsel 1

yerli otomobil günsel

 

Fabrikada Günsel ismiyle ilk etapta bin adet üretim yapılması planlanıyor. KKTC’nin yerli otosu GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon Merkezi, Ar-Ge ekipleri ile otomotiv mühendisliği bölümü tarafından planlandı. Araç % 100 elektrikli ve 350 km menzile sahip olacak.

Dr. Suat Günsel’in 50 yıl önce kurduğu kendi otomobilini üretme hayali, kurucu rektörü olduğu Yakın Doğu Üniversitesi’nde şimdilerde oğlu ve mütevelli heyeti başkanı olan Doç. Dr. İrfan Günsel tarafından hayata geçiriliyor. Ailenin oluşturduğu ve 2008 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren ekip, bu süreçte 6’sı güneş enerjili, 2’si elektrikli olmak üzere toplam 8 araç üretti. Ekibin ayrıca pek kamuoyuna yansımasa da Türkiye’de onlarca üniversitenin katıldığı etkinliklerde 6 şampiyonluğu bulunuyor.

Muhabir : Mehmet Fahri Özkan

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site