Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Elektrikli Fayton Yerli FAY OTO
Elektrikli Fayton Yerli FAY OTO

Elektrikli Fayton Yerli FAY OTO

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde iş adamı , patentini aldığı ‘Fayoto’ markasıyla elektrikli fayton üretiyor.

İş adamı Haluk Şahin’in Sarayköy’deki fayton fabrikasında, 50 günde bir elektrikli fayton üretilebiliyor. İnsan gücü gerektirmeden tamamen elektrikle hareket eden akülü faytonlar, olması gereken tüm nostaljik donanım ve aksesuarlara sahip görüntüsüyle dikkat çekiyor. İş adamı Haluk Şahin tarafından kurulan tesiste faytonları usta Metin Demir ve ekibi üretiyor. Şahin, tesiste çeşitli ebatlarda 8 kişiliğe kadar fayton ürettiklerini, 4 saat şarjla saatte 40 kilometre hızla 80 kilometre yol kat edilebildiğini söyledi. Faytonları, patentini aldıkları ‘Fayoto’ markasıyla satışa sunduklarını ifade etti. Şahin, elektrikli faytonun atlı faytonların yerine kullanılabileceğini söyledi.

ATLAR EZİYETTEN KURTULACAK

Atların işgücü olarak değil spor amacıyla kullanılması gerektiğini ve insanların nostalji tutkusu yüzünden atların eziyet çektiğini belirten iş adamı Haluk Şahin, “Elektrikli faytonlar özellikle atlara yapılan eziyetin önüne geçecek. Bir atın ortalama yaşam ömrü 25 yılken, fayton atlarına sadece iki yıl ömür biçiliyor. Eli kırbaçlı insanların inadı ve nostalji tutkunları yüzünden yaşanan bu eziyetler saymakla bitmez. Her yıl 500’den fazla atın ciğerleri patlayarak, bakımı külfet geldiğinden kışın ormana bırakılarak yada fayton kazalarında ölümcül yaralar alarak son nefesini verdiğini biliyoruz” dedi. Elektrikli faytonlara özellikle yurt dışından talep geldiğini belirten Şahin, “Elektrikli faytonlar, başta Arap ülkeleri, Fransa, Portekiz, İspanya, Romanya, Azerbaycan, Bulgaristan gibi ülkelerde kullanılıyor. Sıfır emisyonu ve çevreyi kirletmemesi nedeniyle günümüzde atlı faytonların yerine geçecek” diye konuştu.

fayoto2

fayoto1

 

ELEKTRİKLİ FAYTON FİKRİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Makine mühendisi olan Haluk Şahin, bu eziyete ‘Dur’ demek için Fayoto firmasını hayata geçirdiğini belirterek, “20 yıl önce elektrikli araçların ithalatını yapıyordum. 12 yıl önce de Ankara’daki bir fuara katılıp ürün gamımı tanıtmaya çalışıyordum. O fuarda Ankara Belediyesi’nin almış olduğu atlı faytonların iaşe ve ibatesinde çıkan zorlukları, Belediye Başkanı Melih Gökçek’in sitemiyle öğrendim. Ondan sonra da hemen çalışmalara başladım. Bu fikrin oluşmasıyla ilgili yapılan AR-GE çalışmaları üç yılı aşkın sürdü. Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farzakoğlu’nun daveti üzerine adalara götürdüğüm elektrikli fayton, atlı fayton kullanıcıları tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Atlı faytonların bugüne kadar hiç çıkamadıkları Aya Yorgi Kilisesi’ne çıktı. Bunun üzerine belediyece elektrikli faytonların atlı faytonların yerine geçmesi konusu fikren kabul edildi. Ada Belediye Başkanlığınca 001 plakalı elektrikli fayton belediye başkanının makam aracı olarak kullanıldı” dedi.

http://www.fayoto.com.tr/

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site