Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Araçlarda hız sınırlayıcısını zorunlu hale gelecek !
Araçlarda hız sınırlayıcısını zorunlu hale gelecek !

Araçlarda hız sınırlayıcısını zorunlu hale gelecek !

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği kurumlarının 2022’de yürürlüğe girecek olan araç güvenliği standartları konusunda ön anlaşmaya vardığını açıkladı.
Yolcuları, yayaları ve bisikletlileri korumak için tasarlanan yeni teklif, teknoloji odaklı bazı büyük değişiklikler içeriyor.

Bu yeni güvenlik standartları arasında uyuklama/dikkat dağınıklığı uyarı sistemleri, şeritte tutma asistanı ve gelişmiş acil frenleme sistemleri gibi teknolojiler yer alıyor. Taşıtların aynı zamanda, gelişmiş emniyet kemeri, geri geri gidişte kamera veya sensörle çalışan güvenlik asistanları ve kazalar ile ilgili bilgilerin takip edilebilmesi için veri kaydedici / kara kutu gibi donanımlara sahip olması isteniyor.

Tüm bunlar mantıklı eklentiler olsa da yeni teklif ile birlikte gelen en tartışmalı güvenlik özelliği “akıllı hız asistanı” olarak karşımıza çıkıyor.

İsim, kulağa çok tehdit edici gelmese de Avrupa Ulaştırma Güvenliği Konseyi bu teknolojiyi, “hız sınırı tabelalarını tanıyabilen bir kamera ve / veya GPS bağlantılı bir hız sınırlayıcı veri sistemi ile sürücülere mevcut hızları ile ilgili tavsiye veren ve ihtiyaç halinde otomatik olarak aracın hızını sınırlayan bir özellik” olarak tanımlıyor.

 

Anlayacağınız sistem aslında, aracın hız sınırını geçmesini engelleyen ve motorun gücünü geçersiz kılarak hızlanmasını önleyen bir hız sınırlayısıcı.

Sürücüler, teklifin yasalaşması halinde pek memnun olmayacak gibi görünse de Avrupa Komisyonu bu düzenlemelerin trafik kazası kaynaklı ölümleri azaltmak için planlandığını belirtiyor. Komisyon, 2038’e kadar 25,000 ölümün ve 140,000 yaralanmanın önüne geçmeyi hedefliyor.

AB, 2050’ye kadar yollardaki ölüm oranını sıfıra indirmek istiyor.

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site