Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » TÜVTÜRK Muayene İstasyonuna Gitmeden Yapılması Gerekenler
TÜVTÜRK Muayene İstasyonuna Gitmeden Yapılması Gerekenler

TÜVTÜRK Muayene İstasyonuna Gitmeden Yapılması Gerekenler

Tüvtürk, motorlu ve motorsuz araçların trafikteki yeterliliğini denetlemek için hizmet veren ülke çapındaki istasyonların adıdır.
Burada son derece detaylı bir şekilde incelenerek muayene edilen araçlara yapılan değerlendirmeler sonucunda kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ya da emniyetsiz şeklinde raporlar düzenlenip, bu raporlar doğrultusunda trafikte yer almalarına ya da almamalarına karar veriliyor.

Trafikte araç kusurlarından kaynaklanarak mal ve can kaybına neden olan kazaları ortadan kaldırmak için yılın belli dönemlerinde yapılan bu muayeneler son derece faydalı olup, araçların kusurları tek tek saptanarak daha güvenli bir şekilde yol alması sağlanıyor.

Tüvtürk’e Hangi Belgeler Hazır Olmadan Gidilmez?

Şayet aracınızın geçmiş dönemlere ait vergi ve ceza borcu varsa ödemeden gittiğiniz takdirde muayene işlemleri yapılmaz.
Trafik cezaları, Kaçak geçiş cezaları gibi cezaların mutlaka önceden ödenerek gidilmesi gerekmektedir.

Eğer yaptırmadıysa mutlaka trafik sigortası yaptırarak gidilmelidir. Zira bu sigorta kapsamına alınmadığı tespit edilen araçların muayenesi yapılmaz.
Egzos gazı ölçüm belgesi, muayeneye gitmeden önce mutlaka edinilmesi gereken bir belgedir ve bu belgeye sahip olmayan araçların muayenesi yapılmaz.
Bir araçta bulunması gereken mecburi ekipmanların eksiksiz olarak temin edildikten sonra muayeneye gitmekte yarar vardır.

Tüvtürk’e Eksik Belge ile Gidilmesi Durumunda Ne Olur?

Her şeyden önce bilinmelidir ki bu muayeneler aracınızın trafikteki durumunu belirlemek için yapılmaktadır. Bu sayede başta sizin ve aracınızda taşıdığınız sevdikleriniz olmak üzere, trafikteki diğer insanların da mal ve can güvenliğini tehlikeye atmaktan kurtulursunuz.
Ülkemizde meydana delen kazaların birçoğu araç kusurları yüzünden meydana gelmekte olduğu tespit edilmiş ve bunların arasından da büyük bir çoğunluğun araç muayenelerini yaptırmadıkları anlaşılmıştır.

Dolayısı ile belgelerinizi tamamlayarak ve aracınızın kusurlarını gidererek muayeneye götürmeniz, her şeyden önce sizin lehinizedir. Çünkü burada denetlenen aracınız sonuçta sizin kendi ve sevdiklerinizin canını emanet ettiğiniz aracınızdır.

Aracınızın eksiksiz ve kusursuz biçimde çalışması muayene denetiminden geçmesinden önce, bu yüzden önemlidir. Sadece sizin değil, trafikte başkalarının da hayatı buna bağlıdır ve ihmale gelmez.

Otomobil, motosiklet, kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı, traktör gibi araçlar ve bu araçların römorkları araç muayenesi ile belgelendirilme kapsamına giriyor. Farklı araç için belirlenen muayene ücretileri şöyle:

Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Yömork: 342,20 TL

Otobüs, Kamyon, Çekici, Tankerİ 462,56 TL

Traktör (Römorklu / Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet: 174,64 TL

Yetkili kişi tarafından gerçekleştirilen muayene testlerinin ardından, araç kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak raporlanıyor. Bu rapor, aracı muayene merkezine götüren kişi tarafından teslim alınıyor.

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yaptırılır?

Araç muayenesinin sıklığı, farklı araçlara göre değişiklik gösteriyor:

Binek otomobil, resmi otomobil ve bu araçların römorkları ilk 3 yaş sonrasında her 2 yılda bir muayene edilir.

Lastik tekerlekli traktörler ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 3 yılda bir muayene edilir.

Diğer motorlu araçlar sınıfında yer alan taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar ve römorkları ilk 1 yaş sonrasında yılda bir kez muayene edilir.

Motosiklet vb. iki ya da üç tekerlekli araçlar ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 2 yılda bir kez araç muayenesinden geçer.

Belirlenmiş olan süreleri dolduğunda araç muayeneleri tekrarlanmak zorundadır.

Araç muayenesi ücretleri nakit olarak ödenir ve muayene süresini geçiren her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücretinin %5’i oranında faiz ödemesi alınır.

 

Araç Muayenesi Öncesi Ne Yapılmalıdır?

Araç muayenesinden önce TÜVTÜRK istasyonlarından randevu almak gerekiyor. Aracın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de randevu alınabiliyor. Tüm araç sahipleri, internet üzerinden araç muayene randevusu alabilecekleri gibi, haftanın 6 günü 08.00-20.00 saatleri arasında 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden de randevu alabiliyor.

Muayene istasyonuna gidildiğinde ruhsat, trafik sigortası poliçesi, egzoz gazı ölçüm muayene belgesi ve muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka bir gerçek kişi ise aracı getiren kişinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisinin bulundurulması gerekiyor. Ayrıca muayene öncesinde varsa aşağıdaki eksikler de giderilmeli:

Borcu olan araçların muayene işlemleri yapılmaz. Bu nedenle trafik cezası, OGS kaçak geçiş cezası gibi borçlar muayeneden önce ödenmelidir.

Egzoz gazı ölçümü olmayan araçlar raporda “ağır kusurlu” olarak değerlendirilir. Bu nedenle araç egzoz muayenesi de mutlaka yaptırılmalıdır.

Muayeneden önce araca herhangi bir değişiklik yapıldıysa ruhsata işlenmiş olmalıdır.

Büyükşehirlerde bulunan istasyonlardan randevu alacak olanlar muayene süreci için en az 2 saatini ayırmalıdır.

Daha detaylı bilgiyi araç muayenesinden önce ne yapılması gerekiyor yazımızdan edinin.

Egzoz Muayenesinin Ücreti Ne Kadar?

Trafikteki araçların sayısının artmasıyla, egzoz gazının çevreye ve sağlığa zararları da giderek artıyor. Egzoz gazının neden olduğu tehlikeli hastalıklar da dikkate alındığında, araç muayenesi kapsamında, egzoz muayenesine de yer verilmeye başlandı. TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan araç muayenesinde egzoz gazı ölçüm belgesi de mutlaka bulundurulmalıdır. Egzoz gazı ölçümü 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla 80 TL karşılığında yaptırılabiliyor.

Araç Mayenesinin Önemi

Araç muayenesi ile birlikte, araç kusurlarından kaynaklanan kazaların sayısı azalıyor ve trafik daha güvenli bir hal alıyor. Aynı zamanda araç muayenelerini aksatmayan sürücüler, araçlarının ömrünü uzatarak bakım masraflarını düşürüyor, araçlarının 2. el değerini de yükseltiyor.

Aracın Muayeneden Geçememe Durumunda Ne Olur?

Muayene sonucunda “ağır kusurlu” ya da “emniyetsiz” olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmıyor ve kusurlarını 1 ay içinde giderdiklerinde muayene tekrarları ücretsiz olarak yapılıyor. Muayene için tanınan 1 aylık süre içerisinde araç muayaneye götürülmez ise araç bu hakkı kaybederek yeniden ücret ödemek zorunda kalacaktır.

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site