Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Yeni Model KIA Ceed Modelleri
Yeni Model KIA Ceed Modelleri

Yeni Model KIA Ceed Modelleri

KIA; dinamik ve şehirli tasarımı ile dikkat çeken, yenilikçi teknolojileri ile fark yaratan Ceed modelleri ile otomotiv pazarındaki varlığını güçlendirmeye devam ediyor. KIA’nın Avrupa’da tasarlanan, geliştirilen ve üretilen ilk modeli olan Ceed; keyifli sürüş özellikleri ile de kullanıcıların ilgisini çekiyor.

İlk kez 2006 yılında üretilen KIA Ceed, seri üretime başlanan ilk günden bu zamana kadar 1.3 milyonu aşan satış adedine ulaşmış durumda. Eski adı Cee’d olan ve 3. nesil tasarımı ile beraber adı Ceed’e dönüşen model, KIA’nın C segmentinde öne çıkan araçlarının da başında geliyor.

Avrupa yollarında görmeye alıştığımız araçlara benzer bir ruh taşıyan ve tasarım özellikleri ile dikkat çeken Ceed; markanın Avrupa’daki pazar konumunu da sağlamlaştırıyor. KIA’nın Frankfurt’taki Ar-Ge üssünde tasarlanan Ceed modeli, KIA Sportage ile birlikte Slovakya’daki tesislerde üretiliyor.

Bu zamana kadar birçok tasarım ödülünün de sahibi olan KIA, 2019 yılında tanıtılan Ceed ailesinin yeni üyesi XCeed modeliyle de 2020 iF Tasarım Ödülleri’nin “ürün” kategorisinde ödül kazandı. KIA Ceed ailesinin yeni üyesi XCeed’in de ödül almasıyla beraber Ceed ailesinin tamamı iF Tasarım Ödülü’ne layık görülmüş oldu.

Ceed, Ceed SW ve XCeed’den oluşan KIA Ceed ailesinin özelliklerine bakalım.

 

KIA Ceed model ailesinin özellikleri

KIA’nın C segmentinde yer alan Ceed ailesi, bir önceki jenerasyon olan 2. jenerasyona göre neredeyse tüm hatları ile değişmiş ve geliştirilmiş durumda. Öncelikle Ceed ailesinin hatchback modeline göz atalım.

 

KIA Ceed Hatchback

Hatchback; sözlük anlamı olarak 3 veya 5 kapılı olan ve bagaj uzantısı olmayan araçları ifade eder. Avrupa pazarında en çok satılan araçların başında gelen hatchbackler; küçük ve kompakt araçlar olarak sınıflandırılırlar. Şehir içinde kullanım kolaylığı sağlayan ve park rahatlığı sunan hatchback modeller, markaların da en çok yatırım yaptığı binek araçların başında gelir.

Çoğunlukla sedan modeller ile karıştırılan hatchback araçlar, yakıt konusunda da hayli tasarrufludurlar. Sedan araçlar ile hatchback araçlar arasındaki fark ise sedan araçların 2 ya da 4 kapılı olmasıdır. Hatchbackler ise 3 veya 5 kapılı olarak tanımlanırlar. Ayrıca Avrupa pazarında hatchback araçlar sedanlara göre daha çok tercih edilirken ABD ve Asya ülkelerinde sedan araçlar daha yüksek satış oranlarına ulaşır.

KIA Ceed ailesinin 3. nesil hatchback modeli ise sportif ve dinamik hatları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Baştan sona yenilenen ve modern bir tasarıma sahip olan 3. nesil KIA Ceed hatchback modeli, 4.310 mm civarındaki uzunluğu ile şehir hayatına kullanım kolaylığı, özgür bir ruh ve esneklik getiriyor. Geniş bir iç hacme ve konfora sahip olan Ceed hatchback, C sınıfı içerisinde dikkatleri üzerine çekiyor. C segmenti içerisinde adından sıkça bahsettiren Ceed hatchback, sürücülere de 1.4L turbo-benzin ile 1.6L turbo-dizel motor seçenekleri sunuyor. Tabloya bakarak iki seçenek arasındaki performans özelliklerini daha iyi anlayabilirsiniz:

KIA Ceed Hatchback (HB) Benzinli Dizel

Motor 1.4L DOHC CVVT 1.6L CRDi
Şanzıman 6 İleri Manuel 7 İleri DCT
Silindir Hacmi (cc) 1.368 1.598
Çap x Strok (mm) 72,0 x 84,0 77,0 x 85,8
Maksimum Güç (PS/d/d) 100 / 6.000 115 / 4.000
Maksimum Tork (Nm/d/d) 134 / 3.500 300 / 1.500 ~ 2.500

KIA Ceed SW

SW yani “Station Wagon” kategorisindeki otomobiller geniş ve uzun bagaj hacimleri ile diğer otomobillerden ayrılan araçlardır. Bu türdeki araçların çatıları arka uca kadar uzanır. Çoğunlukla 5 kapılı ve yük taşıma kapasiteleri yüksek olan bu otomobiller, büyük aileler için hayli uygundur.

Hatchbacklerin uzun bagajlı, sedanların ise yüksek bagajlı versiyonu şeklinde de ifade edilen SW kasalar, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde tercih ediliyor. Ayrıca ABD’de de en çok tercih edilen otomobil türlerinden biri olan SW araçlar; yol tutuşları, büyük bagaj hacimleri, yük taşıma imkanları, esneklikleri ve geniş koltukları ile talep görürler.

KIA Ceed ailesinin bir başka modeli olan Ceed SW de sportif görünümlü bir Station Wagon olarak dikkat çekiyor. “Sportswagon” olarak da ifade edilen bu model; sahip olduğu yapı ile oldukça geniş bir bagajı, sportif bir görünümle birleştiriyor.

Ceed SW modelinin uzunluğu 4.600 mm, genişliği ise 1.800 mm. Bu uzunluk ve genişlik de kullanıcılara ferah bir baş, diz ve omuz mesafesi sağlıyor. Ayrıca hatchback modele göre 72 litre daha geniş bir bagaj hacmine sahip olan Ceed SW; 600 litreyi bulan bagaj hacmi ile D segmenti araçların bagaj hacimleri ile yarışıyor. Hem şehir içi kullanıma hem de doğa gezilerine, tatillere ve farklı sportif faaliyetlere uygun olan Ceed SW; motor özellikleri ile de C sınıf araçlar içerisinde fark yaratıyor. KIA Ceed SW’nin performans özelliklerini daha iyi anlamak için tabloya bakabilirsiniz:

 

KIA Ceed Sportswagon (SW) Dizel

Motor 1.6L CRDi
Şanzıman 7 İleri DCT
Silindir Hacmi (cc) 1.598
Çap x Strok (mm) 77 x 85,8
Maksimum Güç (PS/d/d) 115 / 4.000
Maksimum Tork (Nm/d/d) 300 / 1.500 ~ 2.500
KIA XCeed
Sport Utility Vehicle yani SUV araçlar; gösterişli tasarımları, güçlü görünümleri ve prestijli tarzları dolayısıyla günümüzde hayli popüler. Hem arazide hem de asfalt yollarda rahatlıkla kullanılabilen SUV araçlar; aynı zamanda çekiş özellikleri sebebiyle de ilgi görüyor.

Geçmişi 1970’li yıllara dayanan SUV arabalar, yerden yüksek yapıları ve teknik mimarileri sayesinde sürüş güvenliği sağlıyor. Kullanıcılara binek otomobil rahatlığı ile van tipi araçların işlevselliğini ve genişliğini bir arada sunan SUV araçlar, “aile arabası” olarak da anılıyor.

Modern hayatın gereklerine uygun olarak yüksek verimlilik, zengin donanım ve güçlü motorlar sunan SUV otomobiller, kendi içlerinde de küçük, orta ve büyük SUV modelleri olarak kategorilere ayrılıyor.

C segmentinin iddialı modellerinden KIA Ceed ailesinin kompakt SUV modeli XCeed; SUV rahatlığını hatchback sportifliği ile buluşturuyor. Sportif yapısı ve üst düzey konforuyla eşsiz bir sürüş deneyimi sunan KIA XCeed, geleneksel bir hatchback otomobile kıyasla sürücülere daha fazla görüş açısı sağlıyor.

Yüksek yapısı ve güvenlik önlemleri sayesinde XCeed; kompakt SUV sınıfının şehirli otomobili olarak da dikkat çekiyor. 4.4 metreyi bulan uzunluğu ile geniş bir kabin ve bagaj alanına sahip XCeed; gelişmiş araç içi özellikleri ile de sınıfının en ileri teknolojilerini kullanıcılara sunuyor.

Hatchback bir araç ile SUV bir aracın öne çıkan özelliklerini bir arada sunan XCeed; güçlü ve ekonomik turbo beslemeli modern dizel motoru ile C sınıfının öne çıkan otomobillerinden birisi olarak görülüyor. Ayrıca KIA bu segment içerisinde Sportage ve Niro modelleri ile de dikkat çekiyor. KIA XCeed’in iki farklı dizel motor seçeneğinin performansları ise şöyle:

 

KIA XCeed Dizel Dizel

Motor 1.6L CRDi VGT (115 PS) 1.6L CRDi VGT (136 PS)
Şanzıman 7 İleri DCT 7 İleri DCT
Silindir Hacmi (cc) 1.598 1.598
Çap x Strok (mm) 77,0 x 85,8 77,0 x 85,8
Maksimum Güç (PS/d/d) 115 / 4.000 136 / 4.000
Maksimum Tork (Nm/d/d) 300 / 1.500 ~ 2.500 320 / 2.000 ~ 2.250
KIA Ceed ÖTV ve MTV ödemeleri
Taşıtların vergisiz ham bedelleri ve motor hacimleri değerlendirilerek Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) uygulanır. Örneğin silindir hacmi 1600 cm³’e kadar olan ve vergisiz satış tutarı 130.000 TL üzerinde olan bir araçta ÖTV tutarı %80’dir.

Silindir hacmi 1600 cm³ ‘e kadar olan ve vergisiz satış tutarı 85.000 TL – 130.000 TL arasındaki bir araçta ise ÖTV tutarı %50’dir. Ayrıca bu ÖTV oranlarının üzerine de %18 oranında Katma Değer Vergisi (KDV) eklenir ve bu oranlar 2020 yılı için geçerlidir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ise motorlu kara taşıtlarının karbon salınımına, aracın yaşına, motor hacmine ve koltuk sayısına göre Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından düzenlenen ve talep edilen bir taşıt vergisidir. Araçlarla ilgili güncel vergi durumlarını öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

 

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site