Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Toyota’nın yeni modeli Toyota C-HR Türkiye’de üretilecek
Toyota’nın yeni modeli Toyota C-HR Türkiye’de üretilecek

Toyota’nın yeni modeli Toyota C-HR Türkiye’de üretilecek

Toyota, uzun zamandır merakla beklenen “Toyota C-HR” modelinin dünya prömiyerini Cenevre Motor Show’da gerçekleştirdi.
Dikkat çekici tasarımı ile hem crossover segmentinde hem de Toyota modelleri arasında farklılaşan ve Türkiye’de üretilecek “Toyota C-HR” modeli, Toyota’ya yepyeni güçlü bir duruş kazandıracak.

Toyota C-HR, etkileyici tasarımını Toyota’nın yeni TNGA platformuna (Toyota Yeni Global Mimarisi) borçlu. TNGA platformu, mühendislere 3 ana alanda (tasarım, güç ünitesi ve sürüş dinamikleri) fark yaratacak yepyeni bir model üretmelerinin önünü açtı. İlk olarak 2014 yılında Paris ve 2015’te de Frankfurt Motor Show’da tanıtıldığında büyük yankı uyandıran konsept versiyonu ile Toyota C-HR’ın üretim versiyonu neredeyse aynı tasarıma sahip. Yeni Toyota C-HR tasarım ekibi, birçok rakibin bulunduğu crossover pazarında hedef müşteri kitlesini; fark edilmek isteyen, yenilikçi, tasarıma önem veren ve aynı zamanda kaliteden ödün vermek istemeyen kesim olarak belirledi. Tasarım ile birlikte, Toyota C-HR’ın tüm dinamik özellikleri bu tanımlama sonucunda şekillendirildi.

Toyota’nın C-HR konseptinde yeni crossover modeli, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından üretilecek. Toyota’nın yeni modeli Türkiye’de üretilen ilk crossover ve ilk hibrit araç özelliği de taşıyor.

Toyota’nın yeni modeli, Toyota Corolla ve Toyota Verso ile aynı hat üzerinde gerçekleştirilecek. Konu ile ilgili düzenlenen basın toplantısına katılan Toyota Motor Avrupa Başkanı Dr.Johan van Zyl, toplantıda şunları söyledi: “Toyota’nın küresel ürün grubu içinde çok büyük bir önem arz eden yeni aracımızın Türkiye’de üretilecek olmasından dolayı Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye çalışanları ve yan sanayileri adına gurur duyuyorum. Bu karar, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin, kalite ve verimlilik açısından dünya çapında Toyota’nın en iyi fabrikalarından biri olduğunu doğrulamaktadır. Yeni proje ile, Sakarya’daki fabrikamızın yıllık üretim kapasitesi yılda 150.000 adetten 280.000 adede çıkacaktır. Bu artış, bizim Avrupa üretim stratejimizde Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin önemini ve yeni aracın beklenen popülerliğini yansıtan bir sonuçtur”.

Toyota Motor Avrupa Başkanı Dr. Johan van Zyl, yeni modelin Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından üretileceğini söyledi. Johan van Zyl, Toyota tarafından üretimi gerçekleştirilecek bu üçüncü model için gerçekleştirilen yatırım tutarının 450 milyon dolar olduğunu, şirketin toplam yatırım tutarının 2.3 milyar dolara yükseleceğini ve yeni yatırım ile birlikte 1000 kişinin üstünde bir ilave istihdam da gerçekleştirileceğini” belirtti.

Yeni modelin üretiminin Toyota Corolla ve Toyota Verso ile aynı hat üzerinde gerçekleştirileceğini anlatan Johan van Zyl, Toyota’nın küresel ürün grubu içinde önem arz eden yeni aracın Türkiye’de üretilecek olmasından dolayı Türkiye çalışanları ve yan sanayileri adına gurur duyduğunu aktardı.

Yeni araçla birlikte tüketicilerin düşük yakıt ekonomisine sahip çevre dostu araçlara yönlendirilebileceğini ifade eden Johan van Zyl, tüketicilerin artık daha fazla elektrikli ve çevre dostu araçları tercih ettiğini, bunun bir sebebinin de bu tarz araçların daha fazla sürüş keyfi vermesi olduğunu bildirdi. Değişimin süreceğini, Avrupa ve dünyada elektrikli araçlara yönelimin artacağını söyleyen Johan van Zyl, “Türk hükümetinin destekleri için de minnettarız. Yeni aracımız sadece Türkiye’de üretilecek. Başka ülkelerde üretme gibi bir düşüncemiz bulunmuyor. Üretilecek hibrit için şarj istasyonlarına ihtiyaç olmayacak. Üretim sayısı konusunda ise pazarın talebini dikkate alarak artışa gidebileceğiz” dedi

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi (CEO) Hiroshi Kato ise Sakarya’daki üretim tesislerinde üçüncü bir modeli üretecekleri için çok mutlu olduklarını belirterek, “Toyota Yeni Global Platformunda (TNGA), hibrit motorlu bir crossover üretme kararı, fabrikamızın ulaştığı yüksek verimlilik ve yüksek kalite seviyesinin bir kanıtıdır” dedi. Kato, “Yeni modelin burada üretilmesi kararı Toyota’nın Türk otomotiv sanayisine olan güveninin bir işareti aslında. Hükümet de bu konuda özel bir ihtimam gösteriyor” ifadelerini kullandı. Kato, yeni modeli 53 ülkeye ihraç edeceklerini kaydederek bu sayının zamanla artabileceğini bildirdi ve İran pazarını yakından takip ettiklerini, gelişmeleri izlediklerini dile getirdi.

Toyota Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Ali Haydar Bozkurt da modelin Türkiye’de üretilmesinin kendilerini heyecanlandırdığını belirterek geçen yıl Türkiye’de 50.000 adedin üzerinde satış gerçekleştirdiklerini, bu yeni modelle birlikte bu rakamın 15.000-20.000 adet artabileceğini söyledi.

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site