Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Yeni Seat Ibiza Cupra 2016 Model Teknik Özellikleri ve Fiyatı
Yeni Seat Ibiza Cupra 2016 Model Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Yeni Seat Ibiza Cupra 2016 Model Teknik Özellikleri ve Fiyatı

B segmentinin hızlılarından seat ıbiza cupra yenilenen yüzüyle tekrardan Türkiye yollarına çıkıyor.

Küçük hot hatch sınıfının en hırçın modellerinden birisi olan ve 90’lı yıllara kadar uzanan geçmişe sahip bu araç, ülkemizde 4. jenerasyon ile sükse yaptı. Makyaj öncesi versiyonunda sahip olduğu 1.4 litrelik TSi motoru ile hacimsel olarak araca yaklaşanları bir hayli şaşırtan araç, ilk makyaj sonrası yine aynı motoru korudu.

Bu küçük hacimli ünite ile 180 beygir güç üretip 6.9 saniye de 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayıp maksimum 228 km/s hıza ulaşan ve ortalama 5.9 litre yakıt sarfiyatı gerçekleştiren araç, 1184 kg boş ağırlık ile yürüyordu.

Şanzıman olarak ise 7 ileri DSG eşlik ediyordu. Fakat son makyaj operasyonu ile işler değişti ve Almanlar bu araçta 1.8 şt TSi motora yer verdi. Üstelik şanzıman da 6 ileri manuel olarak tercih edildi. Durum böyle olunca ülkemiz insanını üzdü. Artan hacim ile fiyatı da olmadık yerlere çıkan yeni seat ıbiza cupra, kendisini bekleyen alıcıları üzecek gibi duruyor. Bu konuya yazı sonunda tekrardan değineceğim. Öncelikle aracı yakından tanıyalım.

2016 Yeni Seat Ibiza Cupra
2016-yeni-seat-ibiza-cupra4
2016 yeni seat ıbiza cupra tasarımsal olarak öyle belirgin yenilikleri beraberinde getirdiğini söyleyemeyiz.
Zaten şuan ki haliyle çok başarılı duruyor. Bu yüzden seat çalışanları bu noktada fazladan mesai ihtiyacına gerek duymamış. Fakat bu araçta en çok beklenen eksiklerden birisi giderilmiş. Makyaj öncesi ıbiza cupra’ya yakışmayan en belirgin parçalardan birisi o klasik mi klasik mp3 çalar üniteydi. Seat olaya derinden el atmış ve 6.5 inç dokunmatik ekranın gelmesi ile olayı kökten çözmüş.
Tabi bunun dışında bence daha önemli olan değişimlerden birisi 6 ileri manuel şanzıman olmuş.

Ona teknik alanda geleceğim. Bu yüzden donanım ile devam edelim. Türkiye paketinde stop and start, otomatik klima, hız sabitleyici, 6 hoparlör, panoramik cam tavan, far sensörü, yağmur sensörü, 17 inç jant, sürüşe duyarlı bixenon farlar ve ön sis farları, ledli stoplar, arka park sensörü, xds gibi belirgin donanımlarla gelen 2016 seat ıbiza cupra, bu araçta beklenen özellikleri karşılıyor.
2016-yeni-seat-ibiza-cupra6
Gelelim teknik konuya. Burası ıbiza cupra hayranlarını fiyat konusunda üzse de güç anlamında büyük projeler bekleyenler için bambaşka kapılar açıyor. Bildiğiniz üzere önceki cupra modelleri 1.4 litre hacmi ile belirli güce kadar modifiye edilebiliyordu. Bu araçlara vakıf değilim ama 1.4 litre TSi ile 400 beygirin biraz üzerini ancak görebilecek seviyeden bahsettiğimiz seat ıbiza cupra, bu yepyeni motoru ile tahminimce 600 beygire kadar güçlendirme yaşayabilecektir. Tabi veriler tahminidir. Kısaca bu motorla aracın önü açılmış oldu.
Güç konusunda her şey oldukça iyi görünüyor?
Peki fiyatlandırma da işler nasıl işliyor?
2016-yeni-seat-ibiza-cupra2
Yeni seat ıbiza cupra için ülkemizde istenen ücret tamı tamına 87 bin TLcik. Bu fiyat vermek mantıklı mı bilmem ama sene de 1.760 TL MTV ödemek var.
Fakat ben bu tür hesapları ıbiza cupra gibi araçlara binerken yapılmasını saçma buluyorum.
Bu tür araçlar az yaksın çok kaçsın mantığı ile gezilecek binekler değil. Aldığınız zaman gazlayacaksanız ve 1.4 seçenekleri bile kayda değer tüketim gerçekleştirirken sene de 1000 TL civarındaki farkı iki ayda benzin parasına zaten vereceksiniz. Ha ben yine de efendi efendi binip arada gazlarım diyecekseniz, şuan ikinci el cupralar için 60.000-70.000 arasında fiyat isteniyor. Ha birde yağ yakma sorunu olmayan ve tamamen stock motorlu cupra bulmak da oldukça zor olacaktır. Tüm bu karmaşalar bir kenarda dursun, gelmez diye beklenen o meşhur 1.8 litre hacmine sahip cupra, artık Türkiye’de…

2016 Yeni Seat Ibiza Cupra Türkiye Fiyatı: 87.000 TL

2016 Yeni Seat Ibiza Cupra Teknik Özellikleri
Motor: 1.8 TSi 192 ps 320 nm tork (turbo benzinli)
Şanzıman: 6 İleri Manuel
Performans: 0-100 km/s: 6.7 saniye – Maksimum hız: 235 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 7.8 / 5.3 / 6.2 / 145 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4043 mm / 1428 mm / 1693 mm
Bagaj Hacmi: 292 litre
Benzin Deposu: 45 litre
Boş Ağırlık: 1260 kg
2016-yeni-seat-ibiza-cupra5

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site