Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Esp nedir, Esp nasıl çalışır, Esp Ne işe yarar ?
Esp nedir, Esp nasıl çalışır, Esp Ne işe yarar ?

Esp nedir, Esp nasıl çalışır, Esp Ne işe yarar ?

Gelişen bir dünyada yaşadığımız gerçeği çevremizdeki bütün nesne ve kişilerde görülmektedir, en köklü değişimlerin yaşandığı teknoloji ve otomotiv sektöründe daha güvenli ve daha rahat bir sürüş keyfi için ilerlemeler kaydedilmektedir.

İşte ESP olarak bilinen Elektronik Stabilite Programı yaklaşık 10 yıl kadar önce Alman otomotiv mühendisleri tarafından icat edilip kısaca çekiş kontrol sistemi olarak günümüzdeki ticari ve şahsi araçların tümünde kullanılmaktadır.

Böylelikle ESP nedir? Sorularına kısmen cevap vermiş oluyoruz, işleyiş olarak açıklama yapmak gerekirse de, kısaca bahsedelim; diyelim ki belirli bir hızla seyahat halindesiniz ve önünüze aniden bir hayvan çıktığında ani direksiyon hareketleri yapmanız gerekebilir ve bu koşulla da araç üzerindeki hâkimiyetinizi kaybederek kaza yapma olasılığınız kaçınılmazdır.

Ancak aracınızda ESP sistemi mevcut ise her 25 saniyede bir hız bilgisini sensörler sayesinde alan mekanizma her bir tekerleğe farklı basınç uygulayarak dönüş ve manevralarınızı güven içerisinde yapmanızı sağlar. Bunlar ile birlikte yol üzerinde karşılaşılan bozukluklar ve çeşitli hava koşullarından minimum seviyede etkilenmenizi sağlamaktadır.

 

ESP sistemi nasıl çalışır konusuna gelirsek de sistemi etkileyen ve çalışmasına yardımcı olan parçalarına biraz bakalım. 

– Kontrol ünitesine sahip olan hidrolik ünite

– Tekerlek hız sensörü

– Direksiyon açı sensörü

– Rotanızdan sapma oranı ve yanal ivme sensörü

– Hidrolik kontrol ünitesi veri yolu ile haberleşme

Bütün bu parçaların birleşimi sayesinde araçlarınız daha güvenli bir halde sizlere hizmet vermektedir. Araç ve teknoloji yeniliklerini yakından takip eden sürücüler bu tür yabancı terimlere aşina olsalar da yeni bir araç almak isteyen kişiler oldukça yabancıdır.

Bu bakımdan yazımız ile sizlere yardımcı olmayı amaçlamaktayız, araç satın alırken dikkat edilmesi gereken özellikler arasında ve olmazsa olmazlardan sayılan ESP sisteminin artık ne işe yaradığı konusunda daha fazla bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz.

Bu sistemin gerekliliği konusunda hem fikir olan bazı otomotiv mühendisleri sistemi daha da geliştirerek ESP Premium ve ESP plus gibi versiyonlarını da tasarlayarak uygulamalara almıştır.

ESP sistemi ve aracın güvenliğini sağlayan diğer sistemler sayesinde daha güvenli seyahat edebileceğiniz gibi hem aracınızın hem de oto lastiklerinizin ömrünü olması gerekenden daha fazlası olarak kullanabilmektesiniz.

Sistemi o kadar dengeli ayarlayan mühendisler sayesinde olumsuz hava koşullarında, kötü ve zorlu yollarda ya da istenmeyen durumlardan kaynaklı ani ve sert direksiyon hareketlerinde aracınızdaki ABS, ESP ve ASR gibi yabancı olduğunuz terimli sistemler sayesinde daha güvenli ve keyifli bir sürüş gerçekleştirebileceksiniz.

Ayrıca bu sistemi önden veya arkadan çekişli olarak tabir edilen araçların tümünde uygulanabilmesi ve yolların genelinde sıkça karşılaşılan keskin dönüşlü virajlara göre uyarlanması da ayrı bir avantajdır. Olay tamamı ile aracınızın yolda sağlam şekilde durabilmesi ve sarsıntı veya titreşim gibi aksilikler yaşanmadan tehlike durumlarının atlatılabilmesi amaçlıdır.

 

Esp Nedir ?

Otomobil Teknik Terimleri için Tıklayın

http://www.otomobilsozlugu.com

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site