Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Mazda CX-4 (2017) Özellikleri Teknik Detayları
Mazda CX-4 (2017) Özellikleri Teknik Detayları

Mazda CX-4 (2017) Özellikleri Teknik Detayları

Geçtiğimiz Eylül ayında düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuar’ında duyurduğumuz Mazdan’ın konsept aracı olan “Koeru”yu hatırlayanlarınız olacaktır.
Bu konsept araç tasarımı üzerinden ortaya çıkarılan CX-4’ün tasarımı, görselleri nihayet kullanıcılar ile paylaşıldı.

Selefi CX-3’e göre giderek sportifleşen Mazda tasarımının çizgilerini yansıtacak olan araç Crossover SUV sınıfında Mazda’nın yerini sağlamlaştıracak. Bu anlamda konsept araç üzerinden gidildiğinde yeni model için çok beklememiş olmamız bizleri şaşırttı. Aracın 2017 yılının ilk çeyreğinde kullanıcılar ile bulaşacağı kesinleşmiş oldu.

Frankfurt Otomobil fuarı esnasında Mazda’nın küresel pazarlama müdürü “Masahiro Moro” konsept araçları olan Koeru için Mazdanın yeni aracını yaratacak olan tasarımın bu olduğuna işaret ederken Mazda-3 ve CX-5 arasında köprü olacak yeni bir aracı işaret etmişti. Bu aracın adının CX-4 olduğu ise nihayet ortaya çıktı. Bu anlamda Moro’nun açıklamalarından sonra zaten bu iki aracın melez bir tasarıma sahip olacağını hepimiz beklemekteydik.
2

Aracın sızdırılan görüntüleri henüz resmi nitelikte değil ancak gelen ilk bilgiler özellikle aracın SUV standartlarına uygun güvenlik donanımları ile donatılacağını söylemekte bu anlamda Mazda 3 ile tasarım ve teknoloji anlamında yapılan atılım CX-4’de biraz daha üst noktaya taşınacağını söyleyebiliriz. Araç içerisinde otomatik frenleme ve hızlanma opsiyonları bulunan aktif cruise kontrol kullanılacağı ilk söylentiler arasında.

Performans noktasında ise 2.0 litre hacimli SkyAktiv (Mazda3 de kullanılan yeni teknoloji motor) 155 beygir güç üreten bir motor ile 2.5 litre hacime sahip yine SkyAktiv teknolojisine sahip 184 beygir güç üretebilen bir motor opsiyonu ile kullanıcılara sunulacağı kesinleşen bilgiler arasında yerini aldı. Aracın tork değerleri ise henüz mevcut değil. Ancak Mazda3 ve CX-5 karması bir araç için 230 240 nm civarında bir tork değerine sahip olabileceğini tahmin etmekteyiz. Bu da bu hacimde ve ağırlıkta bir araç için oldukça tatmin edici görünmekte.

Genel anlamda aracı daha detaylı değerlendirebilmemiz için bir süre daha beklememiz gerekmekte. Mazda’nın aracın resmi görüntülerini ve teknik tüm detaylarını paylaşması aracın ortaya çıkması gibi kısa sürecektir. Özellikle son yıllarda atılım yapan Mazda’nın yep yeni bir SUV modelinin tanıtımı için uzun süre beklemeyeceğini belirtebiliriz.

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site