Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Haberleri » Aston Martin DB11 2017 Model
Aston Martin DB11 2017 Model

Aston Martin DB11 2017 Model

86. Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı tam hızıyla devam ederken Dünya’nın en önemli otomobil üreticileri araçlarını Fuar’da görücüye çıkardı. Aston Martin de lüks araç sınıfında duyurduğu en son aracı olan DB11’i kullanıcılar ile buluşturdu.

Aston Martin DB11 yenilenmiş bir tasarım dili, öncü olacak bir aerodinamik bilgisi ve 5.2 litrelik twin turbosarjlı 12 silindirli bir canavar ile harmanlanarak ortaya çıkmış. Araç dış görünüş itibariyle DB10’a göre çok daha zarif çok daha agresif ve aerodinamil olarak çok daha farklı bir çizgiye sahip.

Tasarım değişikliği yine de Aston Martin’in kendi geleneksel tasarım çizgisini de aşmayarak aslında farklı bir başarıya imza atmış. Aracı yenilemek ancak aslına sadık kalmak birbiri ile tezat oluşturan bir durum. Bu anlamda diğer otomobil üreticilerinde görüdüğümüz mevcut tasarım çizgisini sürdürme ya da aracı sil baştan yaratma durumu Aston Martin DB11’de çok daha farklı bir konumda tasarlama sürecinin izlendiğini göstermekte.

Aracın ön tasarımı DB10 ile benzerlik gösterirken yan tasarımda ilk dikkat çeken detay ön tekerlerden kapıya kadar uzanan hava ızgarası oluyor. Daha önce DB10 da bulunan delik şeklindeki ızgara bu sefer tırnaklı bir tasaırımla aracın önden arkaya uzanan aerodinamik bütünlüğü ile paralel bir tasarıma sahip olarak tasarlanarak çok ince ancak bütünlüğü sağlayan bir detay oluşturmuş. Aracın jant tercihi ise selefinde bulunan jantların aynısının tercih edildiğini görüyoruz. Tam bağlantı noktasında bükülen 17 inçlik jantlar aracın sportif görümünü ve klasik Aston Martin çizgilerini sürdürmüş.

Arka tasarım ise: Önden arkaya doğru uzanan aerodinamik çizgi biraz daha geliştirilerek çok daha bütünlük içinde ve göze bu hissiyatı veren bir tasarıma kavuşmuş. Çok daha bombeli ve arkada son bulan bu tasarım aracın yol tutuşuna ekstra katkı sağlamak için yapılmış.

Geliştirilmiş ledler özellikle Bugattinin Chiron modelinde olduğu gibi çok ince ama çok zarif bir tasarım sunmuş.

Kabinde ise 2017 yılının şartlarına ve tasarımına uygun olarak minimalist ancak ultra lüks araç sınıflarında olmasına alıştığımız tasarım ve kaliteli malzeme kullanımı yapılmış. Bu anlamda özellikle interaktif araç içi eğlence sistemi ve car play teknolojileri bu araçta en üst düzey versiyonları ile bulunurken aracın panelleri için minimum düğme maksimum ferah alan duygusu verilmiş. Bu anlamda Aston Martin DB11, DB10’a göre iç tasarım anlamında da çok daha güünün isteklerine hitap eden bir tasarıma sahip. Özellikle aracın direksiyonu ve panel üzerinden çok pratik bir kullanım söz konusu. Bu anlamda muhteşem bir ferah tasarıma sahip.

Performans

Performans içinse en başta belirttiğimiz üzere araçta 5.2 litre hacime sahip twin turbosarjlı V12 motor kullanılmış. Bu motor araca 608 Beygir güç sağlarken 700 nm gibi harika bir tork değeri vermekte. Bu özellikleri ile aracın 0-100 hızlanması yanlızca 3.9 saniye. Bu özellikte bir motoru 8 ileri tam otomatik şanzıman ile destekleyerek özellikle yüksek şanzımanın avantajı olarak düşük yakıt tüketimi değerlerini de performans ile birlikte sağlamış. Ayrıca bu motor ve şanzıman aracın saatte 321 km/saat hıza çıkabilmesini sağlamakta.

Aracın Avrupa fiyatı ise 200.000 Euro civarında belirlendi. Ülkemizde ise 5.2 Litre hacime sahip bir motor için vergi rakamları dünülüldüğünde bu fiyatın çok daha üzerinde bir rakama satışa sunulacağını söyleyebiliriz.

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site