Kampanyalar
Buradasınız: Anasayfa » Otomobil Teknolojileri » Sürüş asistanları, sürücüleri tehlikeye mi sokuyor ?
Sürüş asistanları, sürücüleri tehlikeye mi sokuyor ?

Sürüş asistanları, sürücüleri tehlikeye mi sokuyor ?

Araçlarımız gün geçtikçe daha teknolojik hale geliyor. İçinde bulunduğumuz dünyada sürüş asistanlarına sahip olmayan araçlar satın alabilmek neredeyse imkansız hale gelmiş durumda. Fakat Amerikan Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün (IIHS) yaptığı araştırmaya göre bu durum trafik güvenliğine gölge düşürmüş durumda.

 

Araştırma ekibi, sürüş asistanlarına bir hayli alışan 20 farklı sürücünün trafikteki hareketlerini incelemiş. Bu incelemenin ardından sürücülerin bir çoğunun dikkatinin kolayca dağıldığı, hatta zaman zaman iki ellerini de direksiyondan ayırdıkları gözlemlenmiş.

10 kişilik iki gruba ayrılan deneklerin birinci kısmı adaptif hız sabitleyici sistemlerine sahip Land Rover Range Rover Sport’u kullanmış. İkinci grup ise şerit takip sistemi de sunan Volvo S90 üzerinde test edilmiş.

 

Testin ilk aşamasında kontrol grupları arasında bir farklılık kaydedilmemiş fakat süre uzadıkça sürücülerin dikkatinin dağılmaya başladığı fark edilmiş. Öyle ki bir aylık sürecin ardından pek çok sürücü araca olan güvenini(!), direksiyonu bırakarak sağlamaya başlamış.

 

Bildiğiniz üzere bu teknolojiler sürücünün yerini almak adına tasarlanmıyor. Hatta otonom teknolojilerde bile henüz insanoğlu bahsi geçen noktaya ulaşabilmiş değil. Buna rağmen gelen test sonuçları bir hayli ilginç.

Audi Web Site        Mercedes Web Site        Bmw Web Site